Osoby poruszające się po mieście samochodem, wiedzą jak problematyczne potrafi być znalezienie miejsca parkingowego. Co więcej, dotyczy to nie tylko mieszkańców ścisłego centrum, ale również dzielnic uznawanych niejako za obrzeża miasta. Niestety wielu mieszkańców bloków uskarża się na problemy z zaparkowaniem, nawet na własnym osiedlu. Na dłuższą metę może być to niewątpliwie frustrujące i irytujące. Nie bez przyczyny coraz więcej deweloperów decyduje się na stworzenie parkingu podziemnego. W Warszawie dwupoziomowy parking podziemny powstanie w inwestycji zlokalizowanej przy ulicy Niemcewicza. W ofercie sprzedaży dostępnych jest 56 mieszkań.
Zwykle decyzja o zakupie miejsca parkingowego wiąże się z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy warto wykupić miejsce parkingowe przy zakupie mieszkania? Bez wątpienia kluczowe okaże się to, czy w małej odległości od wybranego przez nas miejsca zamieszkania znajduje się ogólnodostępny parking z wystarczającą (dla wszystkich mieszkańców posiadających samochody, a także nowych mieszkańców) liczbą miejsc parkingowych. Należy pamiętać również o tym, że parking ten w przyszłości może przemienić się w płatny parking strzeżony.
Parkingi niezadaszone mogą być zabezpieczone szlabanem, oddzielającym osiedle od ulicy. Coraz częściej zdarza się, że jest to konkretne miejsca dla konkretnego samochodu, czyli tzw. koperta. Z kolei dzięki parkingom zadaszonym i podziemnym samochód nie jest narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. To również doskonały sposób, aby lokum takie zakwalifikować do mieszkań, które mogą zyskać na wartości. Więcej na ten temat tutaj.
Miejsce postojowe – wymiary
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wymiary miejsca parkingowego wcale nie zależą od dewelopera. Zostały one ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa i nie zależą od dewelopera. Przyjmuje się, że wymiary miejsca postojowego powinny wynosić:
- 2,5 m szerokości i 5 m długości dla samochodów osobowych,
- 3,6 m szerokości i 5 m długości dla samochodów osobowych, które używane są przez osoby niepełnosprawne.