Jak oszczędzać na rachunkach?

20 sierpnia, 2021
1800
Views

Od kilku miesięcy Polska zmaga się z rosnącą inflacją. Wpływa to mocno na ceny mediów, takich jak woda, prąd, gaz czy też abonamenty za TV. Bez korzystania z nich nie da się żyć, ale warto spróbować zmniejszyć wypływ gotówki z konta bankowego i portfela. Wystarczy zazwyczaj przeanalizować codzienne nawyki wszystkich członków rodziny, wprowadzić pewne zmiany i pilnować ich przestrzegania. Co zrobić, żeby oszczędzanie na rachunkach było skuteczne? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co zmienić?

Abonamenty i subskrypcje – czy wszystkie są wykorzystywane? Czy jest możliwość rezygnacji z niektórych usług? 

Abonament u operatora sieci komórkowej jest dobrą opcją, ale jest mały haczyk. Zazwyczaj na zawartej podstawie umowy, od początku są włączane dodatkowe usługi, np. Czasoumilacz, pakiety danych czy rozmowy bez limitu. Często są one darmowe tylko przez ściśle określony czas, o czym łatwo zapomnieć. Jeśli takich abonamentów ma się kilka, nie jest trudno pogubić się i  w efekcie płacić za coś, z czego się nie korzysta. Podobnie jest z pakietami płatnych telewizji. Trzeba zadać sobie pytanie: Czy moja rodzina ogląda wszystkie te kanały? Powinno się też przejrzeć subskrypcje i ocenić ich wartość dla swojego życia. Przykładowo, indywidualny dostęp do płatnych e-book´ów może zastąpić wizyta w lokalnej bibliotece.

Obniżenie rachunków za prąd – w jaki sposób?

Nowoczesny świat niejako wymusza korzystanie z wielu urządzeń elektrycznych. Trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowania bez lodówki, pralki, telewizora i wielu innych sprzętów. Nic więc dziwnego, że zużycie prądu na całym świecie wciąż rośnie. Jednak oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną jest na wyciągnięcie ręki. Należy sprawdzić co „kradnie” prąd. Bywa, że cichym winowajcą jest tryb czuwania. Na co dzień nawet nie zauważamy świecących się kontrolek przy np. telewizorze, komputerze i pralce. Jeśli ktoś poważnie myśli o oszczędzaniu, musi pamiętać o odłączaniu wszystkich nieużywanych urządzeń od źródeł zasilania. Sprawę warto sobie ułatwić, używając np. czasowych wyłączników czy listew przepięciowych. Dobrym nawykiem jest też gaszenie światła tam, gdzie w tym momencie nikt z domowników nie przebywa. Ponadto warto ocenić umowę z dostawcą energii prądu i w razie potrzeby negocjować ceny albo zmienić firmę na inną.

Pomysły na zmniejszenie zużycia wody

Tutaj oszczędzanie na rachunkach często psuje pralka, zmywarka i pralko-suszarka. Dokładniej mówiąc, ich programy działania i nawyki użytkowników. Wrogami oszczędności są krótkie, ale intensywne programy prania i zmywania oraz uruchamianie urządzenia z niepełnym wsadem. Jest szybciej, ale zdecydowanie drożej. Ekonomiczność pralko-suszarki natomiast jest uzależniona od jej typu. Niektóre z nich w trakcie pracy dodatkowo pobierają wodę z wodociągu. Zupełnie niezgodne z zasadami oszczędzania jest mycie naczyń pod bieżącym strumieniem wody. Inne nawyki członków rodziny też mają ogromny wpływ na oszczędzanie na rachunkach za wodę, np. zakręcanie wody przy myciu zębów czy goleniu, wybieranie krótkiego prysznica zamiast wanny pełnej wody, regularne sprawdzanie uszczelek – to podstawowe czynności, w czasie których zapominamy o planie ograniczania swoich wydatków.

Article Categories:
Porady i ciekawostki

autor

Comments are closed.