Kilka sposobów na podniesienie zdolności kredytowej

8 września, 2020
zdolnosc kredytowa
2231
Views

Stając przed zakupem nieruchomości, która ma zostać sfinansowana z uzyskanego kredytu hipotecznego, zostaniesz poddany procesowi wyliczenia tzw. zdolności kredytowej. Jest to kalkulacja wykonywana przez bank, w której brane są pod uwagę wszystkie dochody i oraz obciążenia finansowe kredytobiorcy (takie jak inne zobowiązania finansowe, alimenty, kredyty gotówkowe). Co zrobić jeżeli zdolność kredytowa jest zbyt niska – no i niestety niższa, niż kwota potrzebna na zakup nieruchomości? Oczywiście najlepiej zwiększyć swoje dochody lub wcześniej spłacić inne zobowiązania. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Sprawdź ofertę różnych banków

Sposób liczenia zdolności kredytowej różni się od siebie w poszczególnych bankach. Warto też poszukać takiego banku, który uwzględni wszystkie źródła dochodu, a nie jedynie stale wpływającą na konto pensje. Jeżeli posiadasz dochody nieoficjalne wykaż je, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Warto nie ograniczać się do wyboru tylko jednego banku. By ułatwić sobie to zadanie warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który porówna dostępne oferty za Ciebie i przedstawi Ci najlepsze rozwiązania.

Wybierz kredyt, który zwiększy Twoją zdolność kredytową

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że parametry kredytu także wpływają na zdolność kredytową. Jeżeli wybierzesz równe raty, zamiast rat malejących, albo zdecydujesz się na dłuższy okres kredytowania, łatwiej uzyskasz wnioskowaną kwotę, ponieważ raty będą po prostu niższe. Pamiętaj, że każdy kredyt można spłacić przed czasem i jest to jedynie wnioskowany okres spłaty. Tu również przyda się pomoc doradcy kredytowego, który może przygotować dla Ciebie różne symulacje przedstawiające sposób spłaty kredytu i wysokość odsetek.

Kredyt z małżonkiem czy samodzielny

W zależności od Twojej sytuacji warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie branie kredytu samodzielnie, czy ze współmałżonkiem. Jeżeli jeden z Was ma zdecydowanie niższe dochody, albo wysokie zobowiązania finansowe, warto rozważyć rozdzielność majątkową w celu uzyskania wyższego kredytu. Niektóre banki pozwalają na wspólny kredyt z partnerem, z którym pozostaje się w związku nieformalnym, inne pozwalają na wspólny kredyt jedynie małżonków – to wszystko należy wziąć pod uwagę i wybrać bank najlepiej dopasowany do Twojej sytuacji życiowej. W sytuacji, kiedy Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, możesz też rozważyć dołączenie do kredytu dodatkowego kredytobiorcy, na przykład rodzica. Banki mają różne wymagania odnośnie tej osoby, jednak musi być ona z Tobą spokrewniona. Czasem pojawia się kryterium określonego wieku kredytobiorcy lub wymóg, by był on także współwłaścicielem kupowanej nieruchomości.

Kategoria artykułu:
Porady i ciekawostki

autor

Komentarze wyłączone.