Jaki piec na olej opałowy wybrać?

31 lipca, 2022
jaki kocioł grzewczy wybrać
2065
Views

Ogrzewanie olejem opałowym stanowi wygodne i łatwo dostępne rozwiązanie grzewcze szczególnie tam, gdzie brak dostępu do infrastruktury zaopatrującej w gaz. Zanim w naszym domu będziemy mogli cieszyć się przyjemnym ciepłem w chłodne dni, konieczne jest zadbanie o wybór odpowiedniego pieca na olej opałowy. Jakie kryteria wyboru należy wziąć pod uwagę?

Dobór mocy grzewczej pieca na olej opałowy

Podstawowym parametrem, który powinniśmy rozpatrzyć, jest moc grzewcza pieca na olej opałowy. Moc grzewcza wyrażona w watach określa zdolność kotła do oddawania ciepła do pomieszczeń. W związku z tym, w celu jej dobrania niezbędne jest zdefiniowanie zapotrzebowania budynku na ciepło, a zatem m.in. określenie kubatury pomieszczeń przeznaczonych do ogrzania. Dodatkowym kryterium doboru mocy grzewczej pieca jest jakość izolacji cieplnej zastosowanej w budynku. Ponadto jeżeli decydujemy się na kocioł dwufunkcyjny, który będzie służył również do podgrzewania wody użytkowej, należy ustalić jak duże będzie na nią zapotrzebowanie. Wysokość zapotrzebowania na wodę użytkową zazwyczaj znajduje się w projekcie domu. Wyższa moc kotła oznacza szybsze podgrzewanie wody. 

Moc grzewcza pieca na olej opałowy a wskaźnik strat ciepła

Warto wiedzieć, że moc grzewczą kotła na olej opałowy do budynku jednorodzinnego można orientacyjnie dobrać na podstawie tzw. wskaźnika strat ciepła. Przyjmuje się, że wynosi on odpowiednio:

  • od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1982;
  • od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80 i 90 ubiegłego wieku;
  • od 60 do 90 W/m² – dla domów budowanych od końca lat 90 ubiegłego wieku, które posiadają dobrą izolację cieplną oraz nowoczesne okna.
  • 50 W/m² – dla domów budowanych zgodnie z wymogami obowiązującymi od 2017 r.

Nowe domy, które spełniają aktualne wymagania warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż budynki wznoszone w ubiegłym wieku.

Kryterium wyboru: sprawność pieca na olej opałowy

kocioł na olej opałowy

Oprócz mocy grzewczej pieca na olej opałowy, należy wziąć pod uwagę jego sprawność. Sprawność pieca jest wyrażona w procentach i wskazuje na ilość paliwa zamienianą w ciepło. Obecnie wiele modeli nowoczesnych pieców na olej opałowy dostępnych na rynku posiada sprawność około 98%. Oznacza to, że praktycznie całe spalane paliwo przekształca się w ciepło, co przekłada się na niższe zużycie oleju opałowego. Sprawność na tak wysokim poziomie charakteryzuje zwłaszcza kotły olejowe kondensacyjne, które dodatkowo wykorzystują ciepło ze skraplającej się pary wodnej zawartej w spalinach. 

Komora spalania w piecu na olej opałowy

Wybór pieca na olej opałowy to również wybór komory spalania, która może być otwarta lub zamknięta. W przypadku zamkniętej komory spalania, w którą wyposażono nowoczesne piece na olej opałowy, spaliny są odprowadzane poza pomieszczenie poprzez przewody powietrzno-spalinowe. Z tego powodu rozwiązanie w postaci zamkniętej komory spalania uważa się za najbardziej bezpieczne i komfortowe.

W przypadku starszych modeli pieców, wyposażonych w otwartą komorę spalania, niezbędne jest zadbanie o odpowiedni przewód kominowy, którym odprowadzane będą spaliny. Warto nadmienić, że kotły na olej opałowy emitują spaliny o niższej temperaturze niż piece na paliwo stałe, a ponadto pracują w rytmie przerywanych cykli. To sprzyja kondensacji spalin na wewnętrznych ściankach komina i wytwarzaniu się na nich kwasu siarkowego. Dlatego w przypadku pieca na olej opałowy z otwartą komorą spalania niezbędny jest dobór wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej.

Palniki w piecach na olej opałowy

Piece na olej opałowy różnią się od pieców gazowych działaniem palników. Najczęściej stosuje się w nich palniki wentylatorowe posiadające jednostopniową lub dwustopniową regulację. Regulacja jednostopniowa umożliwia jedynie włączenie lub wyłączenie systemu. Natomiast w przypadku regulacji dwustopniowej piec może dodatkowo pracować zarówno przy użyciu zmniejszonej, jak i pełnej mocy. W niektórych piecach stosowane są również palniki dwupaliwowe, które umożliwiają spalanie zarówno oleju, jak i gazu.

Warto pamiętać, że tylko zastosowanie odpowiedniej jakości oleju opałowego gwarantuje prawidłową pracę palnika – dlatego warto kupować olej opałowy od sprawdzonych dystrybutorów, na przykład na https://ekoterm.pl/.

Piec na olej opałowy: tradycyjny czy kondensacyjny?

Zastanawiając się nad wyborem pieca na olej opałowy, warto podkreślić, że piece kondensacyjne charakteryzują się wyższą sprawnością niż urządzenia tradycyjne. Piece olejowe kondensacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła przeznaczone do schładzania spalin w celu kondensacji pary wodnej. Otrzymane w tym procesie ciepło trafia ponownie do instalacji. To oznacza mniejsze zużycie paliwa, a więc oszczędność w dłuższej perspektywie czasu. Niestety cena kondensacyjnych pieców na olej opałowy znacznie przewyższa cenę kotłów tradycyjnych. Podczas gdy najtańsze piece na olej opałowy można zakupić już za cenę kilku tysięcy złotych, nowoczesny piec kondensacyjny jednofunkcyjny to wielokrotność tej kwoty.

Podsumowanie:

  • Wybierając piec na olej opałowy, należy dobrać jego moc do zapotrzebowania budynku na ciepło.
  • Na najbardziej bezpieczne i ekonomiczne uważa się kotły olejowe kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania, które charakteryzują się najwyższą sprawnością.

Długa żywotność i bezawaryjność pieca zależy od odpowiedniej jakości oleju opałowego, który można zamówić na https://ekoterm.pl/.

Article Categories:
Aktualności · Instalacje domowe

autor

Comments are closed.