Odnawialne źródła energii w Polsce

24 października, 2022
Wiatraki, zielona energia i OZE
2039
Views

Odnawialne źródła energii to temat coraz częściej poruszany w publicznej dyskusji. Choć w Polsce nie są one tak powszechnie wykorzystywane, to wiele krajów bez tzw. zielonej energii nie mogłyby funkcjonować. Jednym z nich jest nasz sąsiad – Niemcy. W tym kraju ponad połowa zapotrzebowania na energię zaspokajana jest za pomocą energii odnawialnej. Jednak jak to wygląda w Polsce?

czytaj też: Odnawialne źródła energii – co musisz wiedzieć?

Odnawialne źródła energii w Polsce

Nazwa „nieodnawialne źródła energii” wskazuje na surowce, których na Ziemi jest tylko określona ilość. Do takich należy ropa, gaz ziemny czy węgiel, który nadal dominuje jako najpopularniejsze źródło energii w Polsce. Chociaż z roku na rok coraz więcej pieniędzy inwestuje się w odnawialne źródła energii, to wciąż udział węgla brunatnego i kamiennego w produkcji prądu wynosi około 75% (stan z 2019 roku). Elektrownie produkujące zieloną energię zapewniają zaledwie 9% zapotrzebowania Polski. W dalszej kolejności są elektrownie gazowe (około 7%) oraz przemysłowe (6%) i wodne (1,5%).

Skład procentowy OZE w Polsce

Urzędu Regulacji Energetyki w swoich danych podaje, że pod koniec 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii w Polsce osiągnęła około 9GW. Na ten wynik złożyły się elektrownie korzystające z różnych źródeł. Ich skład, w kolejności od największego do najmniejszego prezentuje się następująco:

  • farmy wiatrowe – około 5,9GW
  • instalacje biomasowe – około 1,5 GW
  • hydroelektrownie – około 1 GW
  • elektrownie słoneczne – 478 MW
  • biogazownie – 245 MW

czytaj też: Czy odnawialne źródła energii są przyszłością naszej planety?

Elektrownie wiatrowe

Wiatr to najpopularniejsze i najwydajniejsze źródło energii odnawialnej w Polsce. Turbiny, które z jego pomocą generują prąd, znajdują się przede wszystkim w północnej części kraju, a w przyszłości mają stanąć także na Morzu Bałtyckim, gdzie dzięki odpowiednim warunkom będą wydajniejsze. 

Pod koniec 2020 roku liczba elektrowni wiatrowych w Polsce przekroczyła 1200, dzięki czemu ich moc wzrosła z 5,9 do 6,7GW. Moc największej pojedynczej farmy wiatrowej Potęgowo wynosi około 200MW. W Polsce w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii działa Polenergia, czyli polska prywatna grupa energetyczna. 

Elektrownie wodne

Według danych z 2019 roku liczba tego typu elektrowni w Polsce wynosiła 647, przy czym w kolejnych latach kontynuowano ich budowę. Mimo wysokiego kosztu i konieczności lokowania ich w wybranych miejscach wciąż budowa jest tańsza od elektrowni konwencjonalnej.

Elektrownie słoneczne

Ten typ elektrowni jest szczególnie często wybierany w krajach o wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu. W Polsce największa elektrownia słoneczna znajduje się w Rudzie Śląskiej, a jej moc wynosi 0,3MW.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Polsce

Choć z roku na rok procent udziału OZE w ogólnej produkcji energii w Polsce rośnie, nie zmienia to faktu, że pozostaje on relatywnie niski w porównaniu do innych krajów Europy. Mimo to pojawia się coraz więcej firm i programów, które mają wspierać rozwój tego typu elektrowni. Warto pamiętać, że Polska, jako kraj wchodzący w skład Unii Europejskiej musi dostosowywać się do jej wymogów, które w kwestii polityki energetycznej nieustannie się modernizują. Co za tym idzie, coraz szerzej kładzie się nacisk na wykorzystywanie energii odnawialnej. Oznacza to, że udział OZE w produkcji prądu w Polsce będzie rósł znacznie dynamiczniej niż teraz. 

Article Categories:
Aktualności

Comments are closed.